Proč není LED žárovka příliš rozšířená?

Faktem je, že se na první pohled zdá, jako by LED žárovka měla samé výhody. Na rozdíl od té klasické je její tvar velmi flexibilní, její spotřeba energie podstatně nižší a navíc i vydrží podstatně déle. To vše jsou přeci důvody pro její koupi. Proč tedy klasický typ stále přetrvává?prasklá zapnutá žárovka

Je zde několik důvodů, proč tomu tak je. Nikoliv nejmenším je určitá nedůvěra především starší generace k nevyzkoušeným novotám, když přece ty staré fungují dobře a jsou více než dostatečné. Nepomohlo tomu ani to, že první LED produkty u nás nebyly zrovna nejlepší, což nedůvěru ještě prohloubilo, a nyní si jen těžko hledají cestu zpět do naší přízně.

Opomenout nelze ani fakt, že sice spotřebovávají méně energie, avšak má, či spíše u dřívějších modelů to mělo, svou cenu. A tou je fakt, že chvíli trvá, než dosáhne plného jasu, mnohdy až deset minut. Porovnejme to s klasickým typem, který toho dosáhne prakticky okamžitě. Navíc tato prodleva může způsobovat problém, pokud například přijdete v zimě za tmy domů a ihned potřebujete vidět. Nebo pokud jdete například na toaletu, kde se těch deset minut ani nezdržíte.

Ovšem jak již bylo řečeno, toto byla vada prvních druhů, které se u nás začaly prodávat. A ačkoliv na ně stále ještě můžeme narazit, dnes jsou běžně v prodeji žárovky, které tento problém rozhodně nemají a plným jasem září prakticky okamžitě.

Dále je zde typ světla, který vyzařují. Zatímco ty klasické vydávají zář podobnou ohni, tedy „teplé“ světlo, které je příjemné jak pro oči, tak pro mysl, neboť ji máme v mysli asociovanou s teplem, Sluncem, ohněm a bezpečím, typ LED emituje studenější „modré“ světlo, které už pro nás tak příjemné není.houpající se žárovky

Je však nutné poznamenat, že i tento fakt byl vzat v úvahu a dnešní žárovky již emitují klasické „žluté“ světlo, na které jsme zvyklí, byť s typickým lehkým zbarvením. Můžeme je tedy běžně používat v domácnosti, aniž bychom se museli bát, že nám poškodí oči.

Avšak navzdory všem těmto úpravám, nedůvěra lidí přetrvává. Doufejme, že se ji postupně podaří změnit a i svítidla typu LED najdou své místo i v běžných českých domácnostech.