Co tak dát si černý bez?

Samozřejmě, že nebudeme ochutnávat tento nejen velmi známý, ale také i známý strom, někdy jen keř. Bez, dokonce zkrášluje své okolí, a to i dvakrát ročně, nejdříve je to na jaře, když v tomto období rozkvete, a jeho žlutobílé květy, které jsou pastvou pro všechen hmyz.

bobule bezu

A další zkrášlení svého okolí nám černý bez potom nabídne znovu, a to na podzim. Ano, to je to období, kdy začíná jeho olistění nejen žloutnout, ale také opadávat a přitom se začínají na keři nebo stromu objevovat talířky sytě černých kulatých plodů. A ty jsou právě základem pro výrobu tolik oblíbeného bezinkového sirupu z plodů Nakliceno. Ten znali i naše babičky a využívali ho k boji proti nachlazení, pro zvýšení imunity, ale nejen to. Jeden z hlavních významů plodů černého bezu je podle odborníků v tom, že může pomáhat při tlumení bolesti, které jsou nervového původu. Takže může pomoci při zánětech nervů, jako je například zánět trojklaného nervu, bolesti v případě zánětu sedacího nervu, zvaným také ischias. Ale také může pomáhat i u tolik rozšířeném výhřezu meziobratlové ploténky naší páteře. Tady se jako pomocník při všech uvedených bolestech, doporučuje na utlumení potíží užívat třikrát denně šálek z bezových plodů, ale také z odvaru nebo i již uvedeného sirupu.

bezový květ

Ten poslední jmenovaný můžeme také ředit vodou. A jak se takový bezový sirup vyrábí? Není to žádné velké tajemství. Na jeden litr čistých a přebraných, a úplně zralých bobulí bezu přidáváme asi čtvrt litru vody, čtvrt hodiny je pomalu vaříme. Po dovaření vše protlačíme přes síto. Poté do jednoho litru této získané šťávy, doplníme půl kilogramu cukru. Ale pozor, nerafinovaného přírodního, a potom ještě asi deset minut šťávu povaříme. Dalším postupem je to, že ještě vroucí šťávu opatrně nalijeme do láhví, které nesmí být studené, například ze sklepa, a poté těsně uzavřeme zátkami. Proces je poměrně složitý, takže asi nejlepší bude si hotový sirup koupit, tady není problém.