Příklepová versus stojanová vrtačka

Elektrické vrtačky jsou nejen oblíbené, ale především nepostradatelným nástrojem pro profesionály i domácí kutily. Při pořízení je třeba vědět, k jakým účelům, tj. do jakého materiálu především budete vrtat, či jaký materiál je ve vaší domácnosti, dle toho pak lze už odvodit a řídit se při nákupu.
 nákres vrtačky
Příklepová vrtačka je ideální do dílny kutila
 
Tento typ vrtaček je vhodný na vrtání běžného materiálu, jako je například dřevo, kov, ale rovněž jsou i efektivní v případě vrtání do tvrdšího či odolného materiálu, jako je například zdivo či beton.
 
Příklepové vrtačky jsou k dostání s elektrickým kabelem do zásuvky 230 V nebo lze zvolit alternativu bezdrátové AKU. Příklepové elektrické vrtačky disponují regulací otáček a díky zpětnému chodu je možno použít i v případě pro potřebu šroubování.
 vrtačka a šrouby
I když elektrické příklepové vrtačky mají mechanismus, jenž může uskutečnit až šedesát tisíc příklepů za minutu, nejsou vhodnou variantou při vrtání do železa. Stejně tak nejsou adekvátní volbou v případě větší rekonstrukce nejen domů. Avšak předností je i možnost je použít coby elektrický šroubovák, tím tak poskytnou více využití.
 vrták vrtačky
Stojanová vrtačka coby alternativa pro náročné řemeslníky
 
Jejich efektivita je v případě vrtání do plochých předmětů, jsou velmi precizní v rámci vyvrtání otvoru. Je to způsobeno i tím, že vrtačku nedržíte v ruce, ale je stabilně ve sloupu či ve stojanu. Můžete si regulovat potřebnou hloubku daného vrtu.
 
Jedná se o typ vrtačky vhodný jak pro výrobu nábytku nebo kdy je třeba striktně vyřezat otvory. Stojanová vrtačka náleží do rukou již zkušeného kutila. Patří již do řemeslných dílen. Velmi používaná profesionály. Stroj má robustní konstrukci. Stojanové vrtačky jsou vybaveny rovněž veškerými bezpečnostními prvky. Základní vypínač je převážně umístěn na čele stroje, ostatní věci jsou opatřeny krytem. Stroj bývá umístěn na pevném podstavci s reálným pevným uchycením šroubů k dané pracovní desce.