Pozitivní myšlení není o tom, že popíráme negativní věci. Ani o tom, že se je snažíme nevidět. Pozitivní myšlení je o tom, že se snažíme zaměřit na věci pozitivní. Na věci, které nás v životě někam posouvají, dělají nám dobře a mají pro nás nějaké benefity. Také na negativní věci se můžeme dívat do určité míry optimisticky a vidět v nich takzvaně to dobré.
Pozitivní myšlení nám pomáhá v boji se stresem a tím také v boji se srdečními poruchami a psychickými onemocněními. Jako lidé máme tendence zaměřovat se více na ty špatné aspekty v našem životě. Pokud uděláme nějakou chybu, nebo uděláme něco hůř, něž jsme si plánovali, myslíme na to mnohem delší dobu než na věci pozitivní, které se nám povedli. A to je potřeba změnit.
Jak to ale můžeme změnit?
Velmi pomáhá pohyb. Při fyzické námaze se uvolňují takzvané hormony štěstí a díky nim vidíme svět tak nějak veseleji. Po sportu máme velmi příjemné pocity a máme tendenci vnímat věci mnohem pozitivněji.
Kromě pohybu také pomáhá meditace, nebo třeba cvičení jógy. Ať už meditace, nebo cvičení nám pomáhají uklidnit mysl, urovnat myšlenky a díky tomu snáze nacházíme v situacích to lepší. Meditace a jóga nám také pomáhají uklidnit emoce. A právě emoce jsou naším největším nepřítelem při posuzování situací pesimisticky/optimisticky.
V akutní situaci nám také může pomoci dýchání. V případě, že nastane situace, kdy se Vaše emoce začínají bouřit a Vám se vytváří ty nejčernější scénáře, začněte dýchat. Dopřejte si pomalý hluboký nádech a během něj napočítejte do čtyř. Zadržte dech a opět napočítejte do čtyř. Teď už zbývá jen výdech, a to opět na čtyři vteřiny. Toto můžete 3x zopakovat. Díky tomu se uklidníte, zaměříte svou pozornost na dech a poté se Vám bude mnohem lépe soustředit na pozitivní aspekty dané situace.
Velmi oblíbenou dlouhodobou technikou je také deník vděčnosti. Každý den si zapište alespoň jednu až tři věci, za které jste vděční, nebo které Vám třeba ten den udělali radost. Tím zaměříte pozornost na ty dobré věci ve Vašem životě a vzbudí to ve Vás dobré pocity.