Jak si udržet uklizenou domácnost

Chcete mít svůj domov hezky uklizený a věci uspořádané. Na druhou stranu tím nechcete strávit většinu času. Je ale fakt, že v čistém prostředí se cítíme lépe. Prostudujte tato osvědčená pravidla a uvidíte, že váš domov bude jako klícka. 

Uspořádejte si všechny věci

Nenechte povalovat všechno všude. Budilo by to dojem nepořádku. Pořiďte si stylové krabice, košíky či organizéry a věci roztřiďte podle druhu.

Dodržujte třídění podle druhu

Tento bod velmi úzce souvisí s předchozím. Věci stejného druhu mějte stále pospolu. Ať už jde o nabíječky na mobil, klíče nebo důležité smlouvy.

okno

Drobný nepořádek uklízejte hned

Dojedli jste výtečnou večeři a nádobí naskládali do dřezu. Věnujte tomu ještě 10 minut a nádobí rovnou umyjte. Nenechávejte to až na ráno. To samé platí o drobcích na podlaze. Nečekejte až potomek vyrazí do školy, ale zameťte je hned.

Udělejte si plán úklidu

Konec výmluvám. Vezměte si diář a jednotlivé činnosti úklidu si naplánujte. V pondělí vyluxovat a vytřít, v úterý úklid koupelny, ve středu umýt okna a tak dále.

Tip: zaúkolujte všechny členy domácnosti. Děti dle věku mohou například vynést odpadky nebo zalít květiny. Partner zas může utřít prach z poliček a skříní.

odpadky

Chvilka denně

Často úklid odsouváme, protože si představíme, že nám zabere hodně času. Ale i 15 minut denně se počítá. Nemusíte úklidem trávit hodiny. Za 15 minut stihnete umýt umyvadlo nebo vyčistit záchod. Pokud je to pro vás lepší, rozporcujte si úklid na menší časové úseky.

Rychlý úklid před návštěvou

Neohlášené návštěvy nemá nikdo rád. Co dělat, když zavolají, že jsou na cestě a vy máte jen pár minut na úklid? Hlavně klid. Jako první seberte všechno nádobí a dejte ho do dřezu nebo myčky. Jako druhý krok utřete stůl, kde budete servírovat kávu. Zkontrolujte, zda máte volný věšák na odložení bund a kabátů. Během minutky ještě umyjte toaletu a návštěva může zvonit.

Tip: zapalte vonnou svíčku, tím navodíte pocit útulnosti a pohody