Hubněte efektivně a zdravě

Léto se nezadržitelně blíží a ne jeden z nás se jistě snaží dát nějaké to kilo dolů, aby se v plavkách a letním oblečením cítil lépe. Pro úspěšné a hlavně zdravé snižování hmotnosti je velmi důležité dodržovat správný stravní režim a rovněž k tomu přidat pohyb. Pouze tak budete hubnout efektivně a zdravě.

zelenina

Jak správně nastavit jídelníček?
Pro hubnutí je klíčové být v kalorickém deficitu. To znamená, že váš výdej bude o něco málo vyšší než denní příjem. Velmi důležité je, aby kalorický deficit nebyl příliš velký. Pokud by tomu tak bylo, hubnutí by šlo sice rychleji, ovšem takový režim je z dlouhodobého hlediska neudržitelný a dříve či později byste jej porušili. Proto je důležité zvolit takový stravovací plán, který budete schopni držet několik měsíců.

Nutné je dbát na správnou skladbu jídelníčku, ve kterém musí být zastoupeny všechny základní živiny. Sacharidy by měly představovat přibližně polovinu vašeho denního příjmu, jelikož jsou hlavním zdrojem energie. Nejvhodnější je volit zdroje komplexních sacharidů, jako jsou například ovesné vločky, hnědá rýže, batáty nebo quinoa. Tyto potraviny obsahují vysoký podíl vlákniny, takže vás zasytí na dlouhou dobu. Jak tuky, tak bílkoviny by měly tvořit zhruba jednu čtvrtinu. Stejně jako u sacharidů je důležité volit kvalitní potraviny, jež tyto makro živiny obsahují.

fresh-3541957_960_720[1]

Váhu odložte
Spousta lidí dělá při hubnutí tu chybu, že na váhu stoupají každý den. Důvodů, proč se nevážit každý den BMI Kalkulačka je celá řada. Jedním z nich je například to, že při zdravém snižování tělesné hmotnosti se doporučuje hubnout v rozmezí půl kilogramu až jeden kilogram za týden. Vážit se každý den je tedy naprosto zbytečné a v některých případech i demotivující. Dále je důležité si uvědomit, že svaly jsou těžší než tuk. Mnohdy se stává, že váha jedince se nijak nezmění, přesto ztratí znatelné množství tuku. Z toho důvodu je lepší pořizování fotografií, ze kterých bude váš progres daleko znatelnější.