Jak barvy v interiéru působí na naši psychiku

Vnímání barev je velmi individuální. Každý z nás to má trochu jinak, ale existují obecné vlastnosti, které mají a pocity, které vyvolávají. Některé budou přece jen pro váš domov lepší než jiné. Nespoléhejte proto čistě na to, že se vám konkrétní odstín líbí, ale podívejte se také na to, co může udělat s vaší psychikou a vztahy. Každý dobrý bytový designér s těmito vlastnostmi počítá a jistě vám nenavrhne byt tak, abyste se v něm cítili nepříjemně. Podívejme se na základ.

Červený obývací poko

Červená

Hodně lidí ji miluje a je k tomu jistě důvod. I miminka vnímají červenou jako jednu z prvních. Při zařizování bydlení ale myslete na to, že podle odborníků zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci. Vyvolává podrážděnost a často vyvolává hádky. Chcete-li docílit klidné atmosféry, tak se jí vyhněte. Vhodné jsou maximálně menší doplňky, ale obrovský červený gauč nebo celá jedna stěna není vůbec dobrým řešením.

Žlutá

Naopak tato teplá barva je spojována s pozitivitou, energií a dobrou náladou. Dejte si ale pozor na odstín. Bude-li střízlivý, je to v pořádku. Sytá žlutá ale s sebou přináší agresivitu. Mezi příjemným, jemným a teplým sluníčkem a ostrými plameny ohně je velký rozdíl. Soustřeďte se proto na tlumenější a světlejší varianty. S nimi dodáte místnosti radost a veselí.

https://www.youtube.com/watch?v=FKPDSiYnIR8&t=65s

Zelená

Přírodní zelená. I zde hodně záleží na odstínu. Světlejší tóny se hodí více do kuchyně, protože nám připomínají zeleninu. Naopak tmavší zelená je vhodná do obývacího pokoje nebo ložnice, kde chceme mít klid. Se zelenou ale nemůžete nikdy udělat chybu bez ohledu na její tón.

Modrá šedá interiér

Modrá

Relax, klid, harmonie a pohoda. Odborníci dokonce tvrdí, že stimuluje náš intelekt. Máte-li doma pracovnu nebo pracovní kout, bude tam naprosto dokonalá. Dávejte si ale pozor při kombinaci se zelenou v dětských pokojích. Tam působí až příliš uklidňujícím dojmem a děti občas zapomínají na své povinnosti a úkoly, protože jsou až příliš utlumení.