Proč nejsou české filmy tak kvalitní?

Asi není třeba říkat, že česká kinematografie má dlouhou tradici. Každý z nás koneckonců zná například filmy s Vlastou Burianem či Oldřichem Novým. Je však potřeba přiznat, že zvláště ty nové značně zaostávají za těmi zahraničními. A to se týká nejen filmů, ale i divadelních představení.

 

Jistě, mnozí lidé to příliš nechtějí slyšet, neboť jsou na naši tvorbu hrdí. A jej pravdou, že i v zahraničí vzniká mnoho filmů a seriálů, které nejsou zrovna kvalitní. Avšak pokud se na ně podíváme, zjistíme, že jsou i tak lepší než většina naší tvorby (výjimky samozřejmě existují). Co za tím stojí?

 

natáčení filmu

 

V první řadě je to fakt, že rozpočet pro průměrný český film je podstatně nižší než u velkých zahraničních studií. Tomu odpovídají i lokace a speciální efekty. To však není jediný důvod – koneckonců bylo již mnohokrát dokázáno, že i s minimálním rozpočtem lze natočit vynikající projekt.

 

Mnohem větší podíl na tom má nedostatek kvalitních nápadů. V našich končinách zkrátka není nikdo, kdo by se pokusil úspěšně posunout laťku o něco výš. Většina naší produkce spočívá v romantických či jiných komediích, v případě seriálů pak v detektivkách. A tím vším je náš trh již přesycen. Je to však v podstatě sázka na jistotu, a riskovat se nikomu nechce.

 

promítání zahraničního filmu

 

Problémem je také to, že nemáme skutečně dobré režiséry. Podle toho pak také vypadá výsledek, ať už na plátně či v divadle, i když propagační materiály ať už v televizi či v tisku se snaží tvrdit, o jak úžasný počin se jedná.

 

Herci samotní na tom samozřejmě mají také svůj podíl. Bohužel, v současné době u nás není prakticky nikdo, kdo by skutečně dokázal hrát. Proto když se díváte na český snímek, často spíše vidíte herce, hrajícího danou postavu, spíše než danou postavu samotnou.

 

Bohužel, většinu z těchto problémů nelze jen tak napravit. A tak se zdá, že se budeme muset spokojit spíše se zahraniční tvorbou. U ní je totiž kvalita objektivně podstatně vyšší.