Někdy to jinak nejde

·         Jaké jsou vlastně přijatelné důvody pro reklamaci dovolené? To je důležité vědět, protože na cestovní kanceláře se někdy obracejí lidé se skutečně absurdními stížnostmi. Stěžovat si, že se v cizí zemi nemluvilo česky, že v moři byly příliš velké vlny nebo že na turistických atrakcích byly fronty, to může jen někdo, kdo pozbyl veškeré zbytky soudnosti. Co tedy jsou naopak validní připomínky k dovolené? Lidé si nejčastěji stěžují, že hotel neodpovídal tomu, co inzeroval prospekt, na kvalitu jídla a služeb nebo na okolí. Tedy pokud jste měli slíbený pokoj s výhledem na moře a nakonec jste celou dobu koukali na skládku, kuchař hotelu uměl jenom čtyři jídla a to ještě špatně, v hotelu byla špína nebo třeba avizovanou „třicet metrů vzdálenou pláž“ oddělovala čtyřproudová silnice, je určitě načase se ozvat.
kolo u stodoly

·         Co udělat hned na místě? Především, pokud si všimnete problému, řešte ho hned na místě, ne až po návratu. Měli-li jste slíbený pokoj s vyhlídkou, a patřičně si za něj připlatili, upozorněte delegáta že modrá zeď se jako moře nepočítá. Jste-li nespokojeni s kvalitou kuchyně? Nejspíše nejste sami. Mnoho situací se dá řešit, jen se o nich musí vědět. Delegát vám může vyjednat jiný pokoj nebo třeba zajistit rozšíření jídelníčku. Ještě před zjednáním nápravy si celou situaci zdokumentujte, a po návratu se cestovce ozvěte. I kdyby vám nenabídli kompenzaci, budou již pro příště vědět, na které resorty si dávat pozor. Někomu tak možná ušetříte zbytečné zklamání.
hořící skládka

·         Konkrétně a korektně. Při reklamaci se snažte být maximálně konkrétní. Místo „jídlo bylo strašné“ napište třeba „všechna jídla byla přehnaně slaná a skoro všechno bylo utopené v oleji. Na stole chyběla čerstvá zelenina a restaurace pravidelně servírovala zbytky z předchozího dne.“ Čím specifičtější vaše výpověď bude, tím větší šanci na úspěch máte. A jistě, jste naštvaní a zklamaní, ale zkuste v průběhu celé věci zůstat v klidu. Křikem, pláčem ani výhrůžkami ničemu nepomůžete.