Kryt pro mobil Redmi 7A z polyuretanu

Když si pořizujete mobilní telefon, s velkou pravděpodobností se budete ohlížet i po nějakém zabezpečení ve formě krytu či obalu. K těm nejprodávanějším se dnes řadí obaly přezdívané jako knížka. Jsou velmi atraktivní, levné a zároveň praktické, a to díky výchozímu materiálu pro jejich výrobu – polyuretanu.

žena s mobilem

Polyuretan se ujal i u obalů na mobily

Polyuretan znají mnozí z vás pod obchodním názvem molitan, je to však pouze jedna z modifikací tohoto plastu. Lze jej tvarovat i do jiné podoby, která získává na popularitě díky jejímu vzhledu. Připomíná totiž pravou kůži, a proto se také v odborné terminologii ujal název eko-kůže. Polyuretanová eko-kůže samozřejmě umožňuje zamyslet se nad zbytečným trýzněním a zabíjením zvířat a nahradit kožené výrobky tímto materiálem, přičemž lze využít i vlastností, které se s pravou kůží shodují, totiž především úžasný vzhled, poměrně dobrou trvanlivost a také prodyšnost.

mobil v ruce

O prodyšnosti polyuretanu

Prodyšnost polyuretanu je nezbytná nejen u zdravotních matrací, ale právě u výrobků z eko-kůže. Pořídíte-li si například kryt na Redmi 7A Módní mobil, jemuž se lidově přezdívá knížka nebo flip, půjde o polyuretanový vnitřek (vaničku) a vnější polyuretanový obal z eko-kůže. Kdyby byl vnější obal zhotoven z PVC, uvnitř na dotykovém displeji by se srážela vodní pára, vytvářely by se drobné kapky a ty by pak mohly proniknout dovnitř telefonu. Co by to znamenalo pro jeho citlivou elektroniku v případě zkratování obvodů pod napětím z baterie, si jistě dovedete představit.

Na pevnost a prodyšnost polyuretanu sází také výrobci dámské obuvi, dnes je již běžně součástí stélek letních sandálů a střevíčků na podpatku a bez těchto vlastností by tyto výrobky vůbec nemohly plnit svůj účel. Neprodyšná obuv by byla nejen nepříjemná na chození, ale i nebezpečná vzhledem k tomu, že by podkluzovala a neodváděla pot od chodidel.