Jak se starat o svůj fotoaparát?

Chcete-li, aby Vám Váš fotoaparát a příslušenství k němu co nejdéle vydržely, je nad slunce jasné, že o ně musíte pečovat. Kromě obecně známých věcí /jako například nenechat fotoaparát zmoknout či dokonce ho vykoupat/ existuje spousta pravidel, která by Vašemu fotoaparátu a ostatnímu fotovybavení měla zajistit delší životnost. My Vám v tomto článku některá z nich představíme.

digitální fotoaparát

Používejte popruh

Popruhy u fotoaparátů nejsou pro nic za nic. V průběhu Vašeho fotografického dobrodružství může přijít chvíle, kdy Váš fotoaparát může přijít do ohrožení pádem – v takovém případě je vhodné si popruh namotat na ruku. Kdyby Vám tak fotoaparát vyklouznul, nehrozí, že by Vám spadnul na zem a rozbil se. Popruh je praktický také v momentě, kdy fotíte nad hlavou se zapnutým Live View – můžete tak lépe kontrolovat stabilitu přístroje. To, že je popruh vhodný i při přenášení fotoaparátu z místa na místo snad ani nemusíme zmiňovat.

 

Používejte krytky

A to nejen na přední stranu objektivu připojeného k tělu! Pokud budete objektivy měnit a některý z nich nebude zrovna připnutý k nějakému tělu, použijte krytku jak na přední, tak na zadní stranu. Škrábanec na předním skle se dá ještě přežít, ale na zadním /kde je navíc blízko čipu/, už může být problém. Chovejte se tak ke svému objektivu hezky a vždy na něj po sundání nasaďte přední i zadní krytku.

analogový fotoaparát

Používejte filtry

K ochraně objektivu můžete použít jednak UV filtr, druhak obyčejný ochranný filtr. Pokud Vám fotoaparát spadne, je možné, že se Vám poškodí jen filtr, který budete moci vyměnit za jiný, a ne sklo na objektivu, které už bohužel nevyměníte. Ochranný filtr slouží pouze k ochraně objektivu, UV filtr navíc chrání před škodlivým UV zářením.

 

Čistěte šetrně objektiv

To znamená „čistěte ho tím, co je k jeho čištění určené“ – tedy žádná stará trička a obyčejné hadry, ale kupříkladu spíš hadříky z mikrovláken. Ideální samozřejmě je, když nebudete muset objektiv čistit vůbec /u některých objektivů totiž můžete častým čištěním stírat ochrannou vrstvu/, přičemž když už to z nějakého důvodu udělat musíte, buďte šetrní a opatrní.