Co jsou kytarové pedály?

Pokud jste se už někdy zabývali kytarami, hrou na ně či jejich zvukem, pravděpodobně jste se už setkali s kytarovými pedály. Ty totiž slouží k úpravě zvuku tak, aby se ve hře objevovaly nové efekty. Pro ty, kteří ještě s pedály nemají tolik zkušeností, jedná se o krabičku, která se zapojuje mezi kytaru a zesilovač či kytarové kombo. Takto je signál jdoucí z kytary upraven či obohacen o další efekty, takže se Vaše hra posune na novou úroveň a celkově bude ozvláštněna. Efekty, které pedály zajišťují, pak rozdělujeme do několika typů.

kytarové pedály

Naleznou můžete krabičku zvanou Ekvalizér, který slouží k zesílení či zeslabení určitých frekvencí (basy, středy a výšky), a to asi o 12 až 20 Db. Dalším typem může být efekt Phaser, který je schopen změnit hlasitost zvoleného pásma frekvencí a zároveň k původnímu signálu přidat jeho fázově posunutou kopii. Tremolo, efekt, který je využíván pro svou schopnost pravidelně v opakovaných intervalech zesilovat či zeslabovat signál, přičemž rychlost změny můžete měnit. Mezi další může také patřit Reverb, Wah wah nebo Looper.

Fulltone OCD V2

Nejznámějšími efekty jsou ale Overdrive a Distortion. Distortion zajišťuje zvuk metalových a rockových žánrů, kdežto Overdrive je lehce jemnější, ale kytaře také dodá „nakřáplý a špinavý“ hlas. Právě tady můžete naleznou výběr z kytarových pedálů. Jedním z nejoblíbenějších je výrobek Fulltone OCD V2. Jedná se asi o nejznámější předmět firmy Fulltone, spadající už do výše popsané skupiny Overdrive. Obsahuje nový obvod, přepínání True Bypass a jejich patent Enhanced Bypass (vylepšený bypass). Signál se tak v obvodech neztrácí a vychází živější, a to bez ohledu na to, zda je pedál zapnutý či ne. Dále z technických vlastností, které byste snad ještě chtěli znát. Spotřeba je 8 mA, váha 480 g a jeden fakt, který byste mohli ocenit, pedál je ručně vyroben v USA.