Chaluha bublinatá tablety – jedna z nejrozšířenějších forem mořské řasy

Botanický název Chaluha bublinatá se http://dagmarmockralova.cz/stesti-nestesti/ vztahuje na jednu z nejcennějších a nejdéle využívaných odrůd mořských řas. Možná ji budete znát pod zlidovělým přízviskem Kelp, anebo v asijské terminologii jako řasa Kombu.mořská řasa kelp pod vodou

Makrobiotická kuchyně

Makrobiotika vychází s prastaré, několik tisíc let známé Tradiční čínské medicíny, a opírá se o rostlinnou stravu složenou převážně z luštěnin, celozrnných obilovin, mnoha druhů ovoce a zeleniny, rostoucích v dané oblasti, a některé další prvky, např. kvašené a fermentované potraviny. Součástí makrobiotiky je také využívání podpůrných potravinových zdrojů, jako jsou semínka, ořechy, švestičky umeboshi, pasta miso, umeocet a mořské řasy. Mezi nimi kralují převážně druhy Wakame a Kombu. Většinou se řasa Kombu používá pro vaření luštěnin a jako příloha k zeleninovým salátům. Chutná však také samotná a můžete ji vyzkoušet v menším množství i jako doplněk k některým pomazánkám.
A právě zásluhou makrobiotiky a čínské medicíny řasa Kelp zdomácněla i v Evropě již před mnoha lety a lidé ji konzumují pravidelně. Je považována za superpotravinu vzhledem k velmi vysokému obsahu živin v malém objemu rostlin.chaluha bublinatá na písku na pobřeží

Domácí zvířata

Kelpa obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek, které přispívají k zásadotvorné reakci v organismu, jinými slovy odbourávají překyselení. Najdete v nich minerální a stopové prvky, vitamín C a vitamíny B. To prospívá nejen člověku, ale i zvířatům – kočkám, psům, hlodavcům, a lze ji jako součást krmiva přidávat i koním.
Osvědčila se v boji proti zubnímu plaku a vzniku zubního kamene, podporuje zdravé zažívání, posiluje imunitní systém a výsledek dlouhodobé péče se projeví i na kvalitě srsti a na vitalitě zvířete. Na trhu se prodává jako chaluha bublinatá tablety, nebo ve formě prášku, případně vcelku jako sušená. Někdy se může na povrchu řas vyskytnout bílý povlak, to však není plíseň, ale krystalizovaná mořská sůl.